Odkryj przepis na słodkie, ale pożywne i zdrowe śniadanie! W roli głównej – mango i borówki.
Jednym z najczęściej rekomendowanych dodatków do lekkostrawnego śniadania są owoce. Tymczasem osoby cierpiące z powodu zgagi lub refluksu często unikają ich ze względu na wcześniejsze doświadczenia z kwaśnymi owocami, które wzmocniły ich nieprzyjemne objawy. Co dodać do zdrowego śniadania, jeśli masz refluks?
Cytrusy i inne owoce o niskim pH mogą istotnie wzmagać objawy zgagi. Warto wykluczyć takie dodatki, jak: pomarańcze, granaty, kiwi, czy maliny. Lepszym wyborem będą owoce o nieco wyższym pH. Wypróbuj przepis na śniadanie z mango i borówkami autorstwa dietetyczki klinicznej Joanny Marciszewskiej.
Wszystkie przepisy w ramach naszej serii powstają z myślą o osobach zmagających się z objawami refluksu i zawierają składniki dozwolone w diecie refluksowej.
Jaglanka z mango i borówkami
Składniki na 1 porcję. W 1 porcji znajdziesz: 450 kcal, 16,5 g białka, 13,5 g tłuszczu, 62,5 g węglowodanów, 7,8 g błonnika
Składniki:
50 g kaszy jaglanej (masa przed ugotowaniem)
1 łyżka nasion chia (10 g)
1 szklanka mleka 1,5% – 230 ml (1 szklanka; można zamienić na napój roślinny)
40 g borówek
50 g mango
1 łyżeczka syropu klonowego (5 g)
1 łyżka migdałów w płatkach (10 g)
Sposób przygotowania:
Kaszę jaglaną wypłukać dokładnie w wodzie, przełożyć do garnka, dodać nasiona chia i zalać mlekiem. Całość zagotować.
Gdy kasza zacznie się gotować przykryć garnek i gotować pod przykryciem, aż kasza wchłonie całe mleko. Gotować do miękkości kaszy – można podlewać wodą.
Przełożyć do miseczki, dodać mango i borówki. Całość polać syropem klonowym i posypać migdałami.
Niekiedy osoby zmagające się ze zgagą odczuwają indywidualnie złe samopoczucie po niektórych produktach. W przypadku, gdy w składnikach przepisu jest produkt, po którym zwykle się czujesz gorzej, to spróbuj zamienić go na inny. Jeśli poza zgagą zauważasz u siebie dodatkowe objawy lub towarzyszy Ci choroba, to pamiętaj, aby dostosować przepisy do swojego stanu zdrowia.
Odkryj więcej przepisów dedykowanych osobom cierpiącym na zgagę lub refluks na blogu.
Absolwentka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Staż naukowy odbyła w Stanach Zjednoczonych. Specjalizuje się w dietach przy chorobach układu pokarmowego, chorobach przewlekłych oraz diecie przy insulinooporności.