REFLUKS ŻOŁĄDKOWO-PRZEŁYKOWY
Refluks, czyli choroba cywilizacyjna XXI wieku
Co to jest choroba refluksowa przełyku?
Choroba refluksowa przełyku to objawy i powikłania wynikające z zarzucania treści kwaśnej i niekwaśnej do przełyku. W rezultacie przełyk staje się podrażniony lub występują w nim stany zapalne.
Chorobę refluksową przełyku rozpoznaje się jeśli objawy występują często, tj. przynajmniej dwa razy w tygodniu i są na tyle uciążliwe, że obniżają jakość życia lub powodują widoczne w gastroskopii uszkodzenia błony śluzowej przełyku.
„Mam zgagę – czy to oznacza, że choruję na refluks?”
Zgaga i refluks epizodyczny mogą pojawić się u każdego w różnych okolicznościach – najczęściej w wyniku nieprawidłowej diety lub w trakcie stosowania niektórych leków. Pojedyncze epizody refluksu nie wymagają konsultacji lekarskiej.
Objawy refluksu
Objawy refluksu występują równie często u mężczyzn, jak i u kobiet, a ryzyko ich pojawienia się rośnie z wiekiem, szczególnie po 40 r.ż., co nie oznacza, że nie mogą wystąpić u osób znacznie młodszych.
Choroba refluksowa zwykle objawia się przełykowymi objawami refluksu, takimi jak: zgaga, cofanie się treści żołądkowej do przełyku, uczucie pieczenia palenia za mostkiem, ból w okolicy zamostkowej lub w nadbrzuszu. U niektórych powoduje wystąpienie nietypowych, pozaprzełykowych objawów refluksu, np. laryngologicznych objawów refluksu, takich jak kaszel, chrypka, pochrząkiwanie, uczucie śluzu w gardle, uczucie przeszkody w gardle.
Do nietypowych objawów refluksu zaliczamy m.in.:
chrypkę, zwłaszcza poranną
przewlekły suchy kaszel
zapalenia krtani lub gardła
zespół nadżerek zębowych
niesercowy ból w klatce piersiowej
Przyczyny refluksu
Mimo wieloletnich i wnikliwych badań nie udało się ustalić bezpośredniej przyczyny choroby refluksowej.
Przełyk jest połączony z żołądkiem warstwą okrężnych mięśni, zwanych dolnym zwieraczem przełyku. Przejściowe rozluźnienie zwieracza umożliwia uwalnianie gazów z żołądka (odbijanie), bez jednoczesnego powrotu treści żołądkowej i pokarmu. Jeśli z jakichś powodów połączenie to nie funkcjonuje prawidłowo, dochodzi do wystąpienia refluksu.
Na rozwój choroby refluksowej mają też wpływ czynniki zewnętrzne związane z trybem życia i codzienną dietą.
Leczenie refluksu
Zgodnie z obowiązującymi wytycznymi, pacjent z refluksem epizodycznym i niektórzy pacjenci z chorobą refluksową nie wymagają wizyty u lekarza. Łagodne objawy mogą być leczone doraźnie, z wykorzystaniem preparatów dostępnych bez recepty. Ponadto zaleca się modyfikację codziennej diety i zmianę trybu życia.
Do lekarza powinny się zgłosić osoby, u których:
- objawy refluksu stają się coraz częstsze i silniejsze,
- pojawiły się zaburzenia połykania (ból, niemożność połknięcia produktów stałych),
- występują nudności i wymioty, szczególnie treścią krwistą, czarną,
- występuje przewlekły kaszel, uczucie „gałki” w gardle, chrypka, duszność,
- stosują ogólnodostępne leki na refluks częściej niż dwa razy w tygodniu,
- mają objawy mimo stosowania leków,
- z powodu objawów jakość ich życia się obniżyła.
W trybie pilnym powinni się zgłosić do lekarza pacjenci z bólem w klatce piersiowej, szczególnie promieniującym do lewej połowy ciała, dusznością, nieregularnym tętnem czy potami.
Wytwórca: Biofarma
Esoxx One – podręczna saszetka na zgagę i pomoc przy objawach refluksu
Wytwórca: Biofarma
5 wskazówek przy objawach refluksu
1. MNIEJSZE POSIŁKI CZĘŚCIEJ!
Mniejsze posiłki są łatwiej i szybciej trawione, a ryzyko zarzucanie treści żołądkowej do światła przełyku znacząco spada. Podobny wpływ będzie miało wprowadzenie zdrowego nawyku niejedzenia na 3 godziny przed snem. Pozioma pozycja ciała sprzyja bowiem cofaniu się zawartości żołądka. Kładąc się spać w momencie, gdy jest on już „pusty”, unikamy takiego problemu1.
2. MASZ NADWAGĘ? ZADBAJ O DIETĘ I RUCH
Nadwaga oraz otyłość, skutkujące często zmianą uwarunkowań anatomicznych w obrębie jamy brzusznej, przyczyniają się do wzrostu ciśnienia wewnątrz żołądka. Skutkuje to nasilaniem objawów refluksu. Dlatego w przypadku otyłych osób cierpiących na tę dolegliwość, rekomendowane jest zrzucenie „nadprogramowych” kilogramów i wprowadzenie diety ograniczającej spożycie tłuszczów. Te ostatnie nie dość, że ciężkostrawne, opóźniają opróżnianie żołądka, w przeciwieństwie do niskokalorycznych potraw, które są znacznie szybciej trawione.
3. ŚPIJ W UNIESIENIU!
Osobom cierpiącym z powodu zgagi, zwłaszcza w nocy, rekomenduje się spanie z wezgłowiem uniesionym nawet o 20 cm. Uniesiona pozycja wpływa na szybsze oczyszczanie się żołądka z kwaśnej treści i zapobiega jej ewentualnemu cofaniu się w trakcie nocnego odpoczynku. Badania wykazały, że wśród pacjentów śpiących na uniesionym wezgłowiu, liczba epizodów refluksu i odczuwania przykrych dolegliwości (kwaśne odbijanie, zgaga, uczucie pieczenia w przełyku) zmniejsza się również w ciągu dnia2.
4. UNIKAJ PRAC W POCHYLENIU I CIASNYCH UBRAŃ
Pochyła pozycja ciała, a także zbyt ciasne ubrania, okalające w szczególności okolice śródbrzusza, mogą powodować ucisk na żołądek. To z kolei wpływa na wzmożone cofanie się jego zawartości do przełyku, kwaśne odbijanie i występowanie uczucia zgagi. Zaleca się więc noszenie niezbyt przyległej i niekrępującej swobodnych ruchów odzieży oraz unikanie gwałtownych zmian pozycji ciała. Niekiedy też warto ograniczyć wysiłkową aktywność fizyczną na rzecz lżejszych sportów, które nie wymagają nagłych ruchów, np. skłonów. Jak wynika z przeprowadzonych badań, intensywne sporty sprzyjają występowaniu objawów refluksu2,3.
5. WYELIMINUJ UŻYWKI
Udowodniono, że alkohol spożywany w większych ilościach obniża napięcie dolnego zwieracza przełyku. Dodatkowo silnie pobudza produkcję kwasu żołądkowego. To właśnie po napiciu się, np. wina lub whisky, osoby cierpiące na chorobę refluksową, najczęściej borykają się ze zgagą. Co ciekawe spożywanie alkoholu może być przyczyną pieczenia w przełyku także u osób zdrowych! Podobnie rzecz się ma z kawą czy mocną herbatą – obie stymulują produkcję kwasu solnego. Warto więc, poza alkoholem, wyeliminować je z codziennej diety lub chociaż ograniczyć ich spożycie na rzecz np. herbat ziołowych. Jeśli zaś chodzi o tytoń, to nie jest tajemnicą, że palenie papierosów zwiększa występowanie epizodów refluksu, a także wydłuża eliminację z przełyku zalegającej, kwaśnej treści. Wykluczenie tytoniu to podstawa walki z tą chorobą2,4.
1. https://www.doz.pl/czytelnia/a15087-Dieta_na_zgage__jaka_bedzie_odpowiednia
2. http://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/bwmeta1.element.desklight-6113275e-c18d-491e-8fb0-795b25eaee8a
3. http://www.czytelniamedyczna.pl/3097,agodne-choroby-przeyku-leczone-chirurgicznie.html
4. http://www.czytelniamedyczna.pl/1411,rola-zywienia-w-chorobie-refluksowej-zoladkowoprzelykowej.html
- eliminacja potraw kwaśnych, działających ściągająco na śluzówkę;
- rezygnacja z napojów i dań stymulujących produkcję soku żołądkowego, np. kawa, mocna herbata, owoce i soki cytrusowe, alkohol, pikantne przyprawy;
- wprowadzenie lekkostrawnej diety wykluczającej tłuste potrawy (np. tłuste mięsa, sery żółte, śmietanę), które spowalniają opróżnianie żołądka, ale i obniżają ciśnienie dolnego zwieracza przełyku;
- rezygnacja ze słodyczy, w szczególności wyrobów czekoladowych;
- spożywanie pełnoziarnistego pieczywa, nie zaś chleba pszennego;