REFLUKS ŻOŁĄDKOWO-PRZEŁYKOWY

Refluks, czyli choroba cywilizacyjna XXI wieku

Refluks żołądkowo-przełykowy to jedna z najczęstszych chorób przewodu pokarmowego w krajach rozwiniętych – dotyczy 10-30% populacji. Nie wiesz, czy Twoje objawy wskazują na refluks?
Zgaga

Co to jest choroba refluksowa przełyku?

Choroba refluksowa przełyku to objawy i powikłania wynikające z zarzucania treści kwaśnej i niekwaśnej do przełyku. W rezultacie przełyk staje się podrażniony lub występują w nim stany zapalne.

Chorobę refluksową przełyku rozpoznaje się jeśli objawy występują często, tj. przynajmniej dwa razy w tygodniu i są na tyle uciążliwe, że obniżają jakość życia lub powodują widoczne w gastroskopii uszkodzenia błony śluzowej przełyku.

„Mam zgagę – czy to oznacza, że choruję na refluks?”

Zgaga i refluks epizodyczny mogą pojawić się u każdego w różnych okolicznościach – najczęściej w wyniku nieprawidłowej diety lub w trakcie stosowania niektórych leków. Pojedyncze epizody refluksu nie wymagają konsultacji lekarskiej.

Żołądek zdrowy i z refluksem

Objawy refluksu

Objawy refluksu występują równie często u mężczyzn, jak i u kobiet, a ryzyko ich pojawienia się rośnie z wiekiem, szczególnie po 40 r.ż., co nie oznacza, że nie mogą wystąpić u osób znacznie młodszych.

Choroba refluksowa zwykle objawia się przełykowymi objawami refluksu, takimi jak: zgaga, cofanie się treści żołądkowej do przełyku, uczucie pieczenia palenia za mostkiem, ból w okolicy zamostkowej lub w nadbrzuszu. U niektórych powoduje wystąpienie nietypowych, pozaprzełykowych objawów refluksu, np. laryngologicznych objawów refluksu, takich jak kaszel, chrypka, pochrząkiwanie, uczucie śluzu w gardle, uczucie przeszkody w gardle.

Do nietypowych objawów refluksu zaliczamy m.in.:

Kobieta cierpiąca na chrypkę

chrypkę, zwłaszcza poranną

Kaszlący chłopak

przewlekły suchy kaszel

zapalenia krtani lub gardła

zapalenia krtani lub gardła

zespół nadżerek zębowych

zespół nadżerek zębowych

nie sercowy ból w klatce piersiowej

niesercowy ból w klatce piersiowej

Przyczyny refluksu

Mimo wieloletnich i wnikliwych badań nie udało się ustalić bezpośredniej przyczyny choroby refluksowej.

Przełyk jest połączony z żołądkiem warstwą okrężnych mięśni, zwanych dolnym zwieraczem przełyku. Przejściowe rozluźnienie zwieracza umożliwia uwalnianie gazów z żołądka (odbijanie), bez jednoczesnego powrotu treści żołądkowej i pokarmu. Jeśli z jakichś powodów połączenie to nie funkcjonuje prawidłowo, dochodzi do wystąpienia refluksu.

Na rozwój choroby refluksowej mają też wpływ czynniki zewnętrzne związane z trybem życia i codzienną dietą.

Mężczyzna cierpiący na refluks

Leczenie refluksu

Zgodnie z obowiązującymi wytycznymi, pacjent z refluksem epizodycznym i niektórzy pacjenci z chorobą refluksową nie wymagają wizyty u lekarza. Łagodne objawy mogą być leczone doraźnie, z wykorzystaniem preparatów dostępnych bez recepty. Ponadto zaleca się modyfikację codziennej diety i zmianę trybu życia.

Do lekarza powinny się zgłosić osoby, u których:

 • objawy refluksu stają się coraz częstsze i silniejsze,
 • pojawiły się zaburzenia połykania (ból, niemożność połknięcia produktów stałych),
 • występują nudności i wymioty, szczególnie treścią krwistą, czarną,
 • występuje przewlekły kaszel, uczucie „gałki” w gardle, chrypka, duszność,
 • stosują ogólnodostępne leki na refluks częściej niż dwa razy w tygodniu,
 • mają objawy mimo stosowania leków,
 • z powodu objawów jakość ich życia się obniżyła.

W trybie pilnym powinni się zgłosić do lekarza pacjenci z bólem w klatce piersiowej, szczególnie promieniującym do lewej połowy ciała, dusznością, nieregularnym tętnem czy potami.

Lek na zgagę - Esoxx One
Dystrybutor: Alfasigma Polska Sp. z o.o.
Wytwórca: Biofarma

Esoxx One – podręczna saszetka na zgagę i pomoc przy objawach refluksu

Sprawdź działanie Esoxx One – bez recepty.
Dystrybutor: Alfasigma Polska Sp. z o.o.
Wytwórca: Biofarma

5 wskazówek przy objawach refluksu

Ikona jedzenia

1. MNIEJSZE POSIŁKI CZĘŚCIEJ!

Mniejsze posiłki są łatwiej i szybciej trawione, a ryzyko zarzucanie treści żołądkowej do światła przełyku znacząco spada. Podobny wpływ będzie miało wprowadzenie zdrowego nawyku niejedzenia na 3 godziny przed snem. Pozioma pozycja ciała sprzyja bowiem cofaniu się zawartości żołądka. Kładąc się spać w momencie, gdy jest on już „pusty”, unikamy takiego problemu1.

Ikona otyłości

2. MASZ NADWAGĘ? ZADBAJ O DIETĘ I RUCH

Nadwaga oraz otyłość, skutkujące często zmianą uwarunkowań anatomicznych w obrębie jamy brzusznej, przyczyniają się do wzrostu ciśnienia wewnątrz żołądka. Skutkuje to nasilaniem objawów refluksu. Dlatego w przypadku otyłych osób cierpiących na tę dolegliwość, rekomendowane jest zrzucenie „nadprogramowych” kilogramów i wprowadzenie diety ograniczającej spożycie tłuszczów. Te ostatnie nie dość, że ciężkostrawne, opóźniają opróżnianie żołądka, w przeciwieństwie do niskokalorycznych potraw, które są znacznie szybciej trawione.

Ikona snu

3. ŚPIJ W UNIESIENIU!

Osobom cierpiącym z powodu zgagi, zwłaszcza w nocy, rekomenduje się spanie z wezgłowiem uniesionym nawet o 20 cm. Uniesiona pozycja wpływa na szybsze oczyszczanie się żołądka z kwaśnej treści i zapobiega jej ewentualnemu cofaniu się w trakcie nocnego odpoczynku. Badania wykazały, że wśród pacjentów śpiących na uniesionym wezgłowiu, liczba epizodów refluksu i odczuwania przykrych dolegliwości (kwaśne odbijanie, zgaga, uczucie pieczenia w przełyku) zmniejsza się również w ciągu dnia2.

ikona komputera

4. UNIKAJ PRAC W POCHYLENIU I CIASNYCH UBRAŃ

Pochyła pozycja ciała, a także zbyt ciasne ubrania, okalające w szczególności okolice śródbrzusza, mogą powodować ucisk na żołądek. To z kolei wpływa na wzmożone cofanie się jego zawartości do przełyku, kwaśne odbijanie i występowanie uczucia zgagi. Zaleca się więc noszenie niezbyt przyległej i niekrępującej swobodnych ruchów odzieży oraz unikanie gwałtownych zmian pozycji ciała. Niekiedy też warto ograniczyć wysiłkową aktywność fizyczną na rzecz lżejszych sportów, które nie wymagają nagłych ruchów, np. skłonów. Jak wynika z przeprowadzonych badań, intensywne sporty sprzyjają występowaniu objawów refluksu2,3.

Ikona butelek

5. WYELIMINUJ UŻYWKI

Udowodniono, że alkohol spożywany w większych ilościach obniża napięcie dolnego zwieracza przełyku. Dodatkowo silnie pobudza produkcję kwasu żołądkowego. To właśnie po napiciu się, np. wina lub whisky, osoby cierpiące na chorobę refluksową, najczęściej borykają się ze zgagą. Co ciekawe spożywanie alkoholu może być przyczyną pieczenia w przełyku także u osób zdrowych! Podobnie rzecz się ma z kawą czy mocną herbatą – obie stymulują produkcję kwasu solnego. Warto więc, poza alkoholem, wyeliminować je z codziennej diety lub chociaż ograniczyć ich spożycie na rzecz np. herbat ziołowych. Jeśli zaś chodzi o tytoń, to nie jest tajemnicą, że palenie papierosów zwiększa występowanie epizodów refluksu, a także wydłuża eliminację z przełyku zalegającej, kwaśnej treści. Wykluczenie tytoniu to podstawa walki z tą chorobą2,4.

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
Czy istnieje skuteczny sposób na zgagę? Odpowiedź brzmi: i tak, i nie! O ile jesteśmy w stanie stosunkowo szybko zniwelować uczucie pieczenia w przełyku przy zastosowaniu właściwych leków, np. Esoxx One, o tyle długofalowe usunięcie przyczyn może okazać się trudne. Ponad wszelką wątpliwość warto przyjrzeć się diecie i wprowadzić w niej określone modyfikacje. Będą to przede wszystkim:
 • eliminacja potraw kwaśnych, działających ściągająco na śluzówkę;
 • rezygnacja z napojów i dań stymulujących produkcję soku żołądkowego, np. kawa, mocna herbata, owoce i soki cytrusowe, alkohol, pikantne przyprawy;
 • wprowadzenie lekkostrawnej diety wykluczającej tłuste potrawy (np. tłuste mięsa, sery żółte, śmietanę), które spowalniają opróżnianie żołądka, ale i obniżają ciśnienie dolnego zwieracza przełyku;
 • rezygnacja ze słodyczy, w szczególności wyrobów czekoladowych;
 • spożywanie pełnoziarnistego pieczywa, nie zaś chleba pszennego;
Kolejny istotny aspekt to zwrócenie uwagi na pozycję ciała i unikanie zbyt gwałtownych zmian z pozycji poziomej do pionowej. Jeśli np. dokuczliwym problemem jest zgaga w nocy, wówczas warto spać na nieco uniesionym wezgłowiu. Ograniczy to ewentualne cofanie się kwasu żołądkowego do przełyku. Należy także unikać schylania oraz kładzenia się na brzuchu bezpośrednio po spożyciu posiłku. Kolację zaś najlepiej zjadać co najmniej na 3 godziny przed pójściem spać.
W znakomitej większości przypadków chorobę refluksową rozpoznaje się na podstawie charakterystycznych objawów i dobrej reakcji na leczenie przepisane przez lekarza, bez konieczności wykonywania badań dodatkowych. Zalecana powszechnie gastroskopia, czyli oglądanie przełyku, żołądka i dwunastnicy za pomocą zakończonej kamerą giętkiej rurki, wprowadzanej przez usta, nie służy do rozpoznawania choroby refluksowej. Inne, specjalistyczne badania zaleca lekarz na wizycie lekarskiej i służą do oceny ciężkości refluksu przed podjęciem decyzji o leczeniu zabiegowym lub w przypadkach przebiegających nietypowo. Natomiast badania specjalistyczne nie są szeroko stosowane.
Zarówno otyłość, jak i wysiłek fizyczny zwiększają ciśnienie w jamie brzusznej, co nasila cofanie się treści pokarmowej z żołądka do przełyku i zwiększa ryzyko wystąpienia choroby refluksowej. Zgaga również częściej pojawia się po obfitych i tłustych posiłkach. Do innych czynników, przyczyniających się do powstawania refluksu należą: alkohol, palenie tytoniu, niektóre choroby takie jak cukrzyca, zaburzenia hormonalne czy choroby tkanki łącznej. Istotną rolę odgrywają również przyjmowane leki, np. obniżające ciśnienie krwi, rozkurczające oskrzela (astmatycy), uspokajające czy nasenne i wiele innych. Także ciąża, w wielu mechanizmach (zwiększone ciśnienie wewnątrzbrzuszne, zmiany hormonalne) może prowadzić do refluksu. W pozycji leżącej, m.in. ze względu na zmianę pozycji ciała i na brak czynnika grawitacyjnego, częściej dochodzi do cofania się treści żołądkowej do przełyku. Stąd objawy nocne mogą być bardziej nasilone niż w ciągu dnia i wiążą się z większą liczbą cięższych powikłań. Występują nawet u 45-80% pacjentów z chorobą refluksową. U takich pacjentów częściej też pojawiają się objawy, które nie zawsze od razu są kojarzone z refluksem. Jak już wspomniano, u pacjentów najczęściej nie stwierdza się żadnych nieprawidłowości w badaniach dodatkowych, co nie zmienia podejścia do leczenia objawów.
Gastroskopia nie ma znaczenia w rozpoznawaniu choroby refluksowej. Ponieważ w czasie badania nie da się zobaczyć cofania treści żołądka do przełyku ani ocenić podrażnienia receptorów bólowych w ścianie przełyku, obraz endoskopowy zupełnie nie koreluje z objawami klinicznymi. Może być tak, że odczuwamy uporczywą zgagę czy ból, istotnie obniżające naszą jakość życia, a badanie wypadnie prawidłowo. I odwrotnie, w trakcie gastroskopii z innych przyczyn stwierdza się ciężkie zapalenie przełyku, a pacjent nie odczuwa żadnych objawów ze strony przełyku. Mimo to, endoskopia jest najczęstszym badaniem zalecanym u pacjentów ze zgagą i podejrzeniem choroby refluksowej. Dlaczego więc lekarze tak powszechnie ją zalecają? Ponieważ pozwala na bezpośrednią ocenę błony śluzowej, a zatem jest przydatna w rozpoznawaniu powikłań refluksu, takich jak zapalenie przełyku, zwężenie pozapalne, zmiany przednowotworowe, które mogą mieć znaczenie dla modyfikacji leczenia i rokowania dla pacjenta. Gastroskopia pełni także kluczową rolę w diagnostyce różnicowej innych chorób zapalnych i niezapalnych. A zatem gastroskopia jest przydatna w rozpoznawaniu powikłań, a nie choroby i jej prawidłowy wynik nie wpływa na rozpoznanie refluksu.
Choroba refluksowa jest chorobą przewlekłą, dlatego jej leczenie jest długotrwałe i ma trzy podstawowe cele: zmniejszenie objawów, wyleczenie zapalenia przełyku i zapobieganie powikłaniom. Z punktu widzenia pacjenta najważniejsze znaczenie ma kontrolowanie objawów choroby. Aby tak się działo, konieczne jest przewlekłe przyjmowanie leków, albo w systemie ciągłym (codzienne), albo „na żądanie” (jedynie gdy pojawią się objawy). Do dyspozycji mamy kilka grup leków o różnych mechanizmach działania. Najważniejszym elementem leczenia jest ścisła współpraca pacjenta z lekarzem, który na bieżąco będzie modyfikował terapię w zależności od występujących objawów i potrzeb chorego. Poza lekami na receptę – na rynku dostępne są również wyroby medyczne, takie jak Esoxx One, który ma inny mechanizm działania. Można go kupić bez recepty w aptece i stosować go w charakterze wspomagającym leczenie lub samodzielnie w przypadku wystąpienia refluksu epizodycznego, aby złagodzić objawy.