Refluks i zgaga

Czym jest refluks?

Refluks żołądkowo przełykowy objawy i leczenie

Nawracająca zgaga bywa podstawowym objawem i pierwszym niepokojącym sygnałem świadczącym o tym, że może być to refluks żołądkowo-przełykowy. Objawy charakteryzują się uczuciem bólu pieczenia na wysokości mostka i powyżej na poziomie gardła i przełyku, które jest wynikiem cofania się kwaśnej treści żołądka i drażnienie błony śluzowej przełyku. Innymi objawami choroby refluksowej może być: zarzucanie/cofanie się treści żołądkowej czyli regurgitacja, chrząkanie, kaszel, uczucie śluzu w gardle.

Wiele osób odczuwa dolegliwości, takie jak pieczenie za mostkiem, kwaśne odbijania czy bóle w górnej części brzucha. Najczęściej pojawiają się one po obfitym posiłku i w pozycjach leżących, kiedy treść łatwiej może przedostać się do przełyku. Jeśli objawy te powracają, może to być refluks żołądkowo-przełykowy. Leczenie powinno zostać niezwłocznie rozpoczęte, aby pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości.

Czym może skutkować nieleczona choroba refluksowa1?

Nieleczona choroba refluksowa o ciężkim przebiegu może prowadzić do tak poważnych powikłań, jak zwężenie przełyku oraz krwawienia z przewodu pokarmowego.

U około 10% chorych wystąpić może tzw. przełyk Barretta, który jest stanem przedrakowym i wymaga stałej kontroli endoskopowej z badaniem histopatologicznym. Stan przedrakowy niezmiernie rzadko może przejść w raka przełyku (w przypadku przełyku Barretta – około 0,5% przypadków rocznie), a prawidłowe monitorowanie rozwoju choroby pozwala na wczesne jej rozpoznanie i leczenie.

1. http://gastromed-torun.pl/choroba-refluksowa-przelyku-refluks-i-zgaga,20,pl.html
2. https://gastrologia.mp.pl/choroby/przelyk/50731,choroba-refluksowa-przelyku-refluks
3. http://www.lightbox.pl/refluks-i-zgaga-a-dieta
4. http://www.meduzo.pl/zgaga-refluks/

Historie pacjentów

Mam 48 lat. Od kilku miesięcy borykam się z problemem refluksu. Stosowałam już wiele leków na zgagę dostępnych na rynku, ale leki te nie do końca mi pomagają. Mam trochę mniejsze objawy, ale nadal one występują. Musiałam poszukać czegoś, co mogłabym stosować dodatkowo i lekarz polecił mi ESOXX® ONE.

Wiem, że wiele osób z problemem nadwagi narzeka na zgagę i refluks. Nie inaczej jest u mnie. Póki te dolegliwości nie dawały mi się mocno we znaki, ignorowałem je, jednak z czasem tak zaczęły mi przeszkadzać w codziennym życiu, że musiałem zasięgnąć fachowej pomocy. Mogę powiedzieć, że BEZ SKUTECZNEGO LECZENIA „ze zgagą nie da się żyć”. Odkąd zacząłem brać ESOXX® ONE czuję się lepiej. 3 x dziennie po posiłkach – w tym raz tuż przed snem – zażywam zawartość saszetki małymi łyczkami, potem nie jem przez 3 godziny. Dodatkowo zacząłem stosować dietę i dzięki temu schudłem już 4 kilo. Czuję się znacznie lepiej.

Nazywam się Marek, mam 53 lata. Pracuję w magazynie i nigdy nie sądziłem, że tryb mojej pracy może wpłynąć na problem zgagi. Okazuje się, że częste schylanie się cofa u mnie treść żołądkową do przełyku, co w efekcie objawia się refluksem i zgagą. Zgaga utrudnia mi pracę. Musiałem udać się do lekarza. Przepisał mi leki i polecił dodatkowo brać ESOXX® ONE. Mam nadzieję, że to mi pomoże.

Problemy ze snem przez zgagę?
Wcześniej objawy pojawiały się tylko po spożyciu smażonych czy pikantnych potraw, ale ostatnio stały się częstsze i bardziej nasilone, a szczególnie źle czuję się w nocy... Nie wysypiam się, bo budzi mnie zgaga. Muszę wstać, napić się wody, usiąść… Odkąd zacząłem łykać 2 saszetki ESOXX® ONE przed snem znowu dobrze się czuję i przesypiam całe noce.

Jestem nauczycielem. W pracy, szczególnie po lunchu, zaczynam mieć kaszel i czuję pieczenie w przełyku. Nie mogę prowadzić lekcji. Z powodu uporczywego kaszlu muszę wychodzić z klasy. To deprymujące. Myślałem, że to coś „laryngologicznego", ale lekarz powiedział, że to zgaga. Teraz po posiłkach biorę ESOXX® ONE i kaszel ustał.